Spolupráci ve slavné dvojici ukončil Petr Kotvald kvůli neustálému stresu! První písničkou, kterou zpíval, byly Diskohrátky – ale neznal k nim text!

13.2.2019 17:42 od Lenka V. v Fotogalerie, Press/Tisk

Z kluka, co zpíval s kapelou na tanečních zábavách, se v 80. letech stal Petr Kotvald jedním z největších idolů. Přesto se ale na vrcholu slávy rozhodl pro samostatnou dráhu.

Ačkoliv byl Petrův otec důstojníkem z povolání, podle jeho slov byla doma generálem máma. „To si myslím, že se otci velmi líbilo,“ řekl v rozhlasové zpovědi. „Doma nemusel velet, nemusel nic zařizovat a řídit. Doma odpočíval.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Kotvald

 

Sháněli kluky k Zagorové

Babička o Petrovi tvrdila, že prý dříve zpíval, než mluvil. „Už tehdy jsem byl hvězda besídek,“ připustil zpěvák. Chválila ho i učitelka, jen mu vytýkala, že si trochu šlape na jazyk. „A já jsem si fakt na ten jazyk šlapal.“ uznal Petr, „a tak jsem se tu věc snažil odstranit a nebyla to žádná logopedie.

No, a když se to povedlo, tak jsem pak mohl být hvězdou první besídky ve Staňkovicích.“ S kapelou začal zpívat v patnácti. Tehdy chodil na taneční zábavy a potkal se tam s místní skupinou Scarabeus. Petr se k nim připojil a už tehdy si vytvořil svůj vlastní blok písniček. Jeho velká chvíle přišla později, když vyhrál talentovou soutěž v Jihlavě. Psal se rok 1979.

Na zmíněné soutěži byl přítomen i hudebník Karel Vágner (76). Ten Petrovi řekl: „Zrovna sháníme nějaký dva kluky k Hance Zagorové (72). Toho jednoho už máme. Nechtěl bys to s námi udělat?“ Pro nadšeného amatéra ze Staňkovic u Žatce to byla samozřejmě životní výzva, kterou hned přijal.

Tím druhým, kterého „už měli“, byl Stanislav Hložek (64), s nímž bude Petr, ať chce nebo nechce, už navždycky spojován. Poprvé se setkali až při natáčení silvestrovského pořadu v České televizi. Petr byl poněkud nejistý, protože ještě před výstupem neměl ani text ani nahrávku písničky. Stanislav ho ale uklidňoval, že prostě budou jenom opakovat to, co zazpívá Hana Zagorová.

„Opak byl pravdou,“ vzpomínal Petr. „Byly to Diskohrátky a tam se otrocky neopakuje to, co ona zpívá. Natočili jsme to, ale myslím, že to muselo být děsný. Já se na ten playback vůbec nechytal.

Nakonec se ta píseň ani na Silvestra nevysílala.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dcera i syn jsou dávno dospělí

 

Čekával hodinu v dešti nebo mrazu!

Se Stanislavem Hložkem dostali další možnost, když od Hany Zagorové odešel její pěvecký partner Petr Rezek (76). „Najedou se pozornost věnovala spíš nám než jemu,“ konstatoval Petr Kotvald. Do té doby byli se Standou jen sboristy, najednou se z nich stali rovnocenní partneři slavné zpěvačky. Nastalo jejich slavné období s hity jako Holky z naší školky, Bílá královna nebo V pohodě.

Přineslo to velký úspěch, ale i velké nároky, které nakonec Petr neunesl a vybral si svoji sólovou dráhu. . „Byl jsem v neustálém stresu. Karel Vágner byl velmi agilní, ale den byl pro něj krátký. Neustále nestíhal a já čekával na nějakém pražském rohu na odjezd na koncert i hodinu. Třeba v dešti či mrazu. Ztracený čas jsem pak doháněl s plynem na podlaze. Fakt jsem se bál,“ vyprávěl.

Konec projektu Hložek-Kotvald mu mnozí lidé nedokázali odpustit dlouhé roky. Vydat se do světa populární hudby samostatně, to obnášelo na začátku spoustu výčitek, nadávek a prorokování, že tím Petr vlastně skončil. Naštěstí se ho ujal jiný vlivný hudebník, Ladislav Štaidl (73), který pomohl i dalším zpěvákům a zpěvačkám.

S jeho počáteční podporou Petr nakonec přesvědčil publikum, že zvládne samostatnou kariéru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svého času nemělo trio konkurenci.

 

K lékaři šel na poslední chvíli!

Velké problémy přinesl Petrovi konec 80.let, kdy se po změně režimu dostali na čas někteří zpěváci na vedlejší kolej. Stres, který prožíval a dosavadní pracovní vypětí ho pak málem stály život! Během koncertu na Slovensku mu praskl vřed na dvanácterníku. Nedozpíval a doma po návratu trpěl, než šel k lékařům. Bylo to opravdu za minutu dvanáct – kdyby návštěvu odkládal, nejspíš by zemřel.

Další rok pak prožil v nuceném odpočinku.

Nezdolnému zpěvákovi se ale podařilo vrátit se zpátky na vrchol a jeho písničky v 90.letech pak dobývaly hitparády i vyprodávaly koncertní sály!

 

 

 

 

 

 

 

I když byl tatínek důstojník, generálem doma byla maminka

V jediném roce stihl jak promoci, tak i svatbu!

Možná to nevíte, ale Petr Kotvald má i titul. Během své kariéry v roce 1984 dostudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT a je tak inženýrem. Tento rok pro něho byl osudový i v osobním životě, protože právě tehdy poznal svoji ženu, se kterou je dodnes. Mají spolu syna a dceru. Ti si díky slavnému otci prožili netradiční dětství, zejména syn.

Rodiče ho nejprve brali na koncerty, kde si během vystoupení hrál v šatně. Později, když povyrostl, tak hlídal svoji mladší sestru.

 

Zdroj: nasehvezdy.cz