Duety- Reportáž z finálového večera

20.12.2009 17:14 od Lenka V. v Duety, Televize, Video

 Jak jsme se po dvou měsících dozvěděli, která hvězda nejlépe zpívá. Krásné druhé místo obsadili Simona Postlerová a Petr Kolář.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10154940613-duety-kdyz-hvezdy-zpivaji/3461-clanky/?articleID=139

„Vyhrát by bylo hezkým vánočním dárkem,“ pravil v zákulisí před generální zkouškou Vojtěch Bernatský a tvrdošíjně se odmítal jít předčasně převléci do tesilového kostýmu s odůvodněním, že kouše. Simony Postlerové jsem se neptal, protože už několik týdnů vím, že tahle zpívající herečka má dávno všechny vánoční dárky nakoupené, včetně těch pro sebe. Ale jinak bylo v zákulisí veselo – po dlouhé době zde zase bylo všech osm párů, které se zúčastnili této soutěže – finálové dvojice unavené osmitýdenním zkoušením, vypadnuvší odpočaté a čerstvé. Ostatně o určitém vyčerpání svědčila v případě obou moderátorů i generální zkouška, kdy tahle dvojice mluvila především o ptácích a ptákovinách – ještě štěstí, že do přímého přenosu se Aleš Háma a Tereza Kostková psychicky vyladili na vysoce srandovní úroveň.

Ale pozor – opona už jde vzhůru a odhaluje poslední dva páry – Simonu Postlerovou s Petrem Kolářem (vinohradská herečka zároveň odhalila nohy) a Petra Janů s Vojtěchem Bernatským (zpěvačka v černých šatech naopak odhalila ramena).

Jak již bylo napsáno v reportáži předchozí, vypadl minule pár Jana Boušková (ta s tím květákem na hlavě, jak pronesl v upoutávce Vojtěch Bernatský) a Tomáš Trapl; no, někdo to být musel. Zůstala naopak porota, představená Alešem Hámou jako Čtyřlístek: Michael Myšpulín Prostějovský, Ota Bobík Balage, Linda Fifinka Finková a Luboš Piňďa Brabec.

Na tento večer a na každý pár připadly hned tři písně ze všech, které již v soutěži Duety …když hvězdy zpívají zazněly. Dvojice Simona Postlerová s Petrem Kolářem dlouho neváhali a hned na úvod sáhli po rockové vypalovačce Hlupák váhá – sice ve stejných kostýmech jako při premiérovém uvedení této skladby (Simona opět v nezapomenutelné sukni spíchnuté ze záclon a Petr Kolář s gesty jakoby byl rocker), ale tentokrát se k sobě na zkoušce mnohem lépe tulili; při přímém přenosu se jen letmo políbili. Na generálce taky Aleši Hámovi vzápětí Petr Kolář prozradil, že jeho novorozeně Honzík děsně nasává, na což moderátor chápavě přikývnul a dodal, že on by vysál i sisál; při zkoušce se raději bavili o podpoře a o tom, proč se Háma lépe neučil a musí dělat zrovna tuhle profesi. Během přímého přenosu se navíc dozvěděli od poroty, že na jejich písních nesedělo moc much – patrně tím Linda Finková chtěla říct, že tahle interpretace nestála tak úplně za h… Vyjádřeno číselně to hodilo úctyhodných šestatřicet bodů.

V upoutávce dalšího páru Vojtěch Bernatský předvedl, že umí maďarsky a Petra Janů zpívat, aby se vzápětí na jevišti zjevili jak fantom s písní Párkrát mlčet z muzikálu Fantom opery. Za jejich zády v dýmů tančila dvojice v černým; zejména tanečník patrně dorazil na Barrandov na poslední chvíli, protože si ani nestačil zapnout košili… Po dozpívání jsme se dozvěděli, že tuto píseň zpívali pro šéfa sportovní redakce Roberta Záruby, který jí má vůbec nejraději, Tereza Kostková navíc zjišťovala u Petry Janů, zda již sportovní moderátor dozrál do polohy muzikálového účinkující, aby se dozvěděla, že v muzikálu se musí i tančit, takže Vojtěch ještě potřebuje projít StarDance. Ota Balage i Lubomír Brabec chválili jak podplacení, jen klasický kytarista obvinil Vojtu, že je málo zamilovaný, čímž smrtelně urazil jeho přítelkyni. Ale snad mu odpustila, když dal dvojici desítku a dohromady to hodilo dosud rekordních devětatřicet bodů!

Podruhé do ringu nastoupila dvojice Simona Postlerová s Petrem Kolářem s písní Can’t Buy Me Love z repertoáru The Beatles a jejich slavného filmu Perný den ve swingové úpravě pro Simoniny blyštivě třásňové šaty a dva páry tanečníků v pozadí, kteří se snažili rock’n’rollově pokopat, ale ani jednou se jim to nepovedlo. Simoně to sice v jednom okamžiku mírně ujelo (Ota Balage ocenil, jak utekla o dvě doby a zůstala v nich, Simona se mu sice snažila vysvětlit, že Suchý a Šlitr taky měli písničku schválně zpívanou opožděně, ale Ota Balage kontroval, že ona byla napřed), ale zase tančila tak ladně a kamera zabírala její krásné nohy, že jim porota nakonec stejně nadělila plných sedmatřicet bodů.

Dvojice poděkovala a rychle se běžela převléknout – v pouhých dvou párech to zkrátka musí odsýpat; ještě, že každý pár nezpívá třeba Sedmkrát. Úplně stačí, že to zpívá Petra Janů se skokanem Vojtou Bernatským (jeho generálkový vskok na plexisklové pódium by zastínil i Baryšnikova – a navíc neobědvá!) – z repertoáru českého tria Black Milk. Na generálce se Vojtěch přiznal, že on by nikdy do žádného chlapeckého tria nešel, on že je na holky, v přímém přenosu oba odpovídali na otázku, koho by si k sobě přizvali do tria – Vojta údajně Otu Balage, Petra prý Lubomíra Brabce; jasná snaha o lichocení vyšla jen napůl – hodnotili Brabec a Finková; oba chválili a dohromady dali dalších sedmatřicet bodů. Ale jako bonus jsme se dozvěděli, že Vojta Bernatský s Petrou Janů tuhle píseň zpívá líp než Mirek Topolánek s Helenou Zeťovou.

Po prvních čtyřech písních vedl pár Vojta a Petra s šestasedmdesáti body, druhá byla překvapivě dvojice Simona a Petr s třiasedmdesáti body. Ale nic ještě nebylo rozhodnuto!

Do druhé části večera nastoupila dvojice Simona Postlerová a Petr Kolář s písní vyjadřující jejich vztah – Chci zapomenou; v originále I can´t stop loving you, což dokládá, že nejde o úplně doslovný překlad. A proč si vybrali zrovna tuhle skladbu? No přece ze známých důvodů – vždyť se to zpívá hned v první větě této skladby! Na generálce herecko-pěvecký pár své vystoupení zakončil buď velmi těsným šepotem do ucha nebo polibkem; těžko říct. V přímém přenosu už nebylo pochyb – dlouhý, vášnivý kiss! Otázkou je, jak moc to ovlivnilo porotu (Ota Balage slyšel od Simony jen jediný chybný tón, Lubomír Brabec jen prvotřídní kvalitu) každopádně to celkově hodilo sedmatřicet bodů.

Vojtěch Bernatský a Petra Janů si za píseň, která nejlépe vyjadřuje jejich vztah, vybrala baladu Jednou nebe zavolá – tak tady je ještě těžší pochopit, v čem to vyjadřuje jejich vztah, snad jen s výjimkou toho, že jednou si nás nebe zavolá všechny. Podání Vojty Bernatského bylo doslova sametové, stejně jako jeho sako, v případě Petry Janů měl hlas a šaty spíše barvu lila. Petra Janů přiznala, že ji zkoušení s Vojtou naučilo nebeské trpělivosti, což se ji hodilo při hodnocení poroty – zejména Michael Prostějovský byl při řešení obsahu textu poněkud obšírnější a nic jsme se nedozvěděli, ale od Aleše Hámy jsme se zase dozvěděli, že až skoro do svých šestnáct let Kamil Střihavka lítal na lyžích a možná právě proto tak rychle vyletěl z této soutěže. Při generálce se Vojtěch Bernatský pokoušel na přání Aleše Hámy popsat jejich zkušební výkon sportovní terminologií a podle jeho slov v něm bylo hodně člověčinky a srdíčka, oba zpívající byli dlouho na míči, jednou z něj spadli, ale pak se na něj zase vrátili, každopádně celou skladbu měli tah na branku a kondička se opus od opusu zlepšuje (v přímém přenosu se jim podle jejich vlastních slov tohle všechno podařilo vměstnat do úplně jiné skladby a po této písni došlo hlavně na slib, že v roce 2023 bude na vánočním koncertem Petry Jany speciálním hostem Vojtěch Bernatský! Poprávu, vždyť ho porota chválí a chválí a tentokrát ho ocenila nezanedbatelným počtem osmatřiceti bodů.

Po dozpívání soutěžích to na základě 114 bodů poroty vypadalo nadále na vítěznou dvojici Vojtěch a Petra, Simona s Petrem zaostávala o čtyři body.

A pak to přišlo! Jistě, otrlý televizní divák už si zvyknul, že při StarDance Tereza Kostková s Markem Ebenem tančili, ale v rámci Duetů sličná moderátorka slibovala, že v tomto případě a pořadu na zpěv nedojde. Snad jen s možnou výjimkou malého překvapení. A to se naplnilo – Aleš Háma dostal nápad, že by si i oni mohli střihnout malý duet a vybral píseň Klíč ke štěstí, kterou v Československu proslavila Marie Rottrová s recitujícím hercem Jiřím Bartoškou. A tak Tomáš Trapl tentokrát v roli moderátora uvedl Terezu Kostkovou a Aleše Hámu na scénu, na níž při generálku vstoupili s nevěřícným úsměvem. Při přímém přenosu už se nesmály (maximálně usmívali), asi už si na svou pěveckou roli zvykli, divili se ovšem diváci v sále, protože píseň zpíval Aleš Háma a recitovala Tereza Kostková. Své pocity z vystoupením Aleš Háma popsal na generálce slovy, že by nejradši blil. Kecal. A kecal a kecal. Třeba, že on zpíval part Marie Rottrové proto, že se zná s jejím synem Vítkem Kučajem a Tereza prý zastoupila v této písni Jiřího Bartošku jen proto, že se s ním zná. V přímém přenosu se omezili na konstatování, že mají Marii Rottrovou a Barťáka prostě rádi a od poroty moderátorská dvojice dostala celkem 202 nebo 211 bodů – to záleží na tom, jak to budeme počítat, neboť Lubomír Brabec sice řekl, že uděluje bodu sto deset, ale ukázal 101. Ještě štěstí, že v tomto kole o vítězi rozhodují už jen diváci!

Po krátké přestávce a výměně kostýmů došlo na poslední vyřazování (Tereza přiléhavě zvolila volné černé šaty), Aleš se snažil uvolnit napětí nedopnutou košilí. Ale ještě než došlo na verdikt, zazpívaly hned dvě dvojice Simona Postlerová s Petrem Kolářem a Petra Janů s Vojtěchem Bernatským (snad měli pocit, že po takových párech jako Eva Pilarová a Waldemar Matuška či Dan Bárta a Bára Basiková chce to tentokrát rovnou kvartet) Tam za vodou v rákosí a za jejich zády se roztančila pětice tanečníků v baloňácích a s děštníkem – patrně tu slibovanou vodu očekávali ze shora, ale produkce nic takového nedodala. Nakonec to tedy vzdali, odhodili kabáty a dotančili se složenými deštníky. Tuhle píseň už porota nehodnotila, namísto jejich bodů ukončil Aleš Háma hlasování slovy: It’s Over!

Ale protože se muselo počkat, než se sečtou hlasy, nastoupilo na scénu po sestřihu nejveselejších momentů z dějin Duetů všech šest dosud vypadnuvších párů a společně zapěli píseň Johna Lennona s názvem Merry Xmas – po sloce tak zazpívali Marcela Březinová a Daniel Rous, Ester Janečková a Kamil Střihavka, refrén si společně vystřihla čtveřice Míra Nosek a Jitka Zelenková a Radka Fišarová s Pavlem Zedníčkem, třetí sloka patřila dvojici Petr Kotvald a Zuzana Jandová, další páru Jana Boušková a Tomáš Trapl; za jejich zády se na plátno promítal ohňostroj a všechno to bylo tuze vánoční, jak si všech dvanáct hrdel ze srdce přálo šťastné vánoce a tvrdilo, že pokud to budete chtít, tak válka skončila; je známé, že bývalý člen The Beatles měl namysli válku ve Vietnamu, ale není jisté, kterou konkrétní válku měli namysli čeští zpěváci, herci, sportovní moderátor a loňská Miss.

pak už konečně došlo na poslední vyřazování. Při generálce pořad Duety…když hvězdy chcípají, jak tvrdil Aleš Háma, zvítězila dvojice Vojtěch Bernatský s Petrou Janů a moderátor na stříbrný pár Simona Postlerová a Petr Kolář udělal krásný dlouhý nos. Při přímém přenosu to dopadlo – stejně! Vítězem prvního ročníku pořadu Duety …když hvězdy zpívají se stal: VOJTECH BERNATSKÝ a PETRA JANŮ! Vojtěch měl radost, na okrajích pódia sršely prskavky a nezbývalo už nic víc, než aby vítězný pár zazpíval úplně, úplně poslední písničku – Vojta s Petrou si vybrali skladbu Jedeme dál. Vždyť jak se říká – show must go on! Tak snad někdy budou pokračovat i Duety. Ale do té doby – nashledanou!

Text: Česká televize


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>