Z Hančina ‘křoví‘ až do Státní opery. A se Standou stále slibuje, že už naposledy… Kolikrát ještě? Tajnosti slavných

23.9.2019 21:10 od Lenka V. v Press/Tisk, Video

Rozdávat radost, smích a pohodu bývá občas tím nejtěžším. Čerstvý šedesátník to přesto stále zvládá, jakoby právě odmaturoval. Co je tím největším tajemstvím jeho každodenního života, z nějž může neustále čerpat?

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Supraphon.cz

Neustále dobře naladěný a ve skvělém tempu, sotva by někdo hádal, že před pár týdny oslavil šedesátiny. Petr Kotvald vylétl na hvězdné nebe v polovině osmdesátých let díky nápadu Karla Vágnera vyšperkovat koncerty Hany Zagorové dvěma sexy kluky. O jeho osobitý hlasový projev se přičinil hlasový pedagog František Tugendlieb, základy pohybové průpravy nabíral u choreografky Věry Veselé. Jeho úctyhodná diskografie zahrnuje řadu písní, které už téměř zlidověly. A zdaleka nemám na mysli jen Holky z naší školky, které jsem kdysi usilovně sháněla pro malou švagrovou. Jeho životní dráha ale jasně dokládá starou pravdu, že nic v životě není zadarmo.

Už po nás, lásko má, jdou – klip

Z druhého břehu

Po tříleté pauze spatřilo světlo světa v roce 1996 album Petr Kotvald ‘96, které jakoby se zrodilo kdesi na druhém břehu. I když by dál považován především za diskoslavíka, najednou nabídl posluchačům písně, které vyprávějí příběhy, sdělují pocity a vyvolávají emoce. O rok později ještě tento trend vystupňoval na albu Pan Petr Kotvald – zpěvák. Zrodil se téměř stoprocentně akustický projekt, který dostal pódiovou podobu v rámci adventních koncertů, zakončených televizním záznamem – live 21. 12. 1997 v pražském Divadle J. Grossmanna. Krátce nato se setkal s pardubickým producentem Michalem Kracíkem, který se stal kmotrem připravovaných koncertů-derniér „Hložek+Kotvald – naposledy“. Čtyři města zažila po dvanácti letech staronovou extázi a 19. října 1998 jim ležela u nohou pražská Lucerna. Dvacáté století Petr zakončil show nového typu s videoprojekcemi, pyrotechnikou, pohyblivým jevištěm a četnými hosty, kterou vidělo v přeplněných halách devíti měst více než 22 000 diváků. Během ní také představil novinku, Parmův a Cmíralův song Lásko lásko, který napověděl, že chystané nové album bude opět v lecčem jiné.

Lásko lásko:

Maraton pokračuje

Nové tisíciletí přineslo řadu dalších novinek včetně oficiálního webu. V pořadí dvanáctý studiový počin Taxitotak neber nejenže se držel řadu týdnů v albové TOP 10, ale dokonce dosáhl statutu Zlaté desky ještě před svým křtem. Druhý singl, letní megahit Mumuland, se stal na dlouhou dobu nejhranější písní rádií vůbec a masové obliby dosáhl i jako vyzváněcí melodie pro mobilní telefony. Vyvrcholením plodného roku 2001 byla nominace na Českého slavíka a vánoční koncert v beznadějně vyprodané Lucerně. A maraton jel dál na plné obrátky, Petr sbíral jedno ocenění za druhým. V roce 2003 poprvé přijal nabídku účinkování v muzikálu, roli Parise v romantické show na ledě Romeo a Julie. Úspěchy sklízel i u krajanů v USA, po Chicagu navštívil i Miami. A bylo tu další výročí – dvacáté ‘narozeniny‘ Holek z naší školky. Při té příležitosti se opět sešel se Standou 11. prosince na pódiu beznadějně vyprodané Lucerny, aby si potvrdili, že více než milion a půl prodaných nosičů s tímto hitem už něco znamená.

Mumuland:

Opravdová premiéra

Nový směr, jímž se mohou nadále ubírat jeho další umělecké kroky, napověděla série deseti výlučných akustických koncertů koncem roku 2006. V roce 2009 vytvořil překvapivě kompaktní dvojici s Miss ČR 2008 Zuzanou Jandovou a o rok později se opět vrátil na pódia se Standou Hložkem v sérii společných koncertů, které měly obrovský ohlas u veřejnosti i médií. V dubnu 2012 ho oslovil Darek Král ke spolupráci při natočení písničky Co víc ke kontroverzní divadelní hře Koule Davida Drábka, uměleckého šéfa Klicperova divadla v Hradci Králové. Původně se měl Petr stát jen překvapením při premiéře, čímž si odbyl i svoji životní divadelní premiéru. Původní záměr se ale díky obrovskému úspěchu proměnil v pravidelné hostování a do dvou let si připsal na konto stovku repríz. I Petrova divadelní kariéra gradovala, o rok později ho oslovila produkce Statní opery Praha a tvůrci opery Válka s mloky. Stal se svalnatým Poseidonem, pánem moří, a Billy Bingem, bavičem. A hned v polovině roku 2014 přijal další výzvu, nabídku tvůrců české verze světového muzikálu Mamma Mia k nastudování hlavní role Harryho.

Na Letný léto je:

Děti si je našly samy

S manželkou Hanou jsou spolu od roku 1984 a mají dvě již dospělé děti, Viktorku a Mikuláše. Ani jedno z nich nebylo plánované, potomci si je prý našli sami. Kvůli pracovnímu vytížení rodičů ale bylo jejich dětství přinejmenším netradiční. Staršího syna totiž zpočátku vozili všude s sebou. „Pro zachování časového režimu jsme ho třeba omyli už před koncertem, on si během něj hrál v šatně, a pak si ustlal na zadní sedačce v autě. Měl svůj polštářek, peřinku, pyžamko a spinkal. Později nám s hlídáním pomáhala tchyně s tchánem nebo kamarádky. A Viktorku od chvíle, kdy dosáhla šesti let, Mikuláš hlídal sám,“ popsal Petr v jednom rozhovoru poněkud svéráznou výchovu. Je to už pětatřicet let, co Hance slíbil lásku na celý život, a opravdu tenkrát nemluvil do větru. „Je štěstí, když se někomu povede najít někoho na celý život,“ říkává s tím, že svou ženu miluje víc než na počátku. Samozřejmě ale není lehké pohodu ve vztahu udržet.

Milujem se čím dál víc:

Obě Petrovy děti se potatily, Viktorka je hudebně nadaná, krásně zpívá, hraje na klavír a příležitostně dělá otci vokalistku. Mikulášovi zase daly sudičky do vínku výtvarné umění. Před lety ale měl vážné psychické problémy, protože neunesl tlak, spojený s maturitním ročníkem a přijímačkami na AVU. Připravoval se na ně zhruba rok, vytvořil stovku výkresů, které se mu pak těsně před zkouškami ztratily. Zřejmě mu je někdo ukradl. Není divu, že se zhroutil a musel být hospitalizován v bohnické psychiatrické léčebně. Z těžké psychózy se nakonec dostal, zřejmě ale ovlivnila celý jeho další život. „Mikuláš se také podobá mně, vidím to ale až po letech. Nedělá, co nechce. Nebo spíš dělá jenom to, co chce. Na spoustu věcí je až moc chytrý. Někdy míří tak vysoko, že nevidí to, co má přímo před nosem,“ prozradil otec.

Dál sníh padá (s dcerou Viktorií):

Jiný, ale stále svůj

Třicáté výročí na scéně oslavil Petr v roce 2016 novými projekty a velkým výběrovým trojalbem EXXXclusive, na němž bylo vedle jedenácti novinek i padesát největších hitů. A při jejich výběru se rozhořel lítý boj, protože vyzval své fanoušky k hlasování na webu i Facebooku. Letos přišly na řadu šedesátiny s novým studiovým albem Petr Kotvald Šedesát, výrazným autorským počinem mladého skladatele Martina Blažka, klávesisty Petrovy doprovodné kapely Trik. Brilantním textům Pavla Cmírala sekunduje Marek Sloup a překvapí i Petrova textařská prvotina. Mezi dvanácti písněmi jsou popové písničky, balady, ale třeba i šanson či cartneyovka s prvky country. Tohle je nový Petr Kotvald. Výrazně akustický, trochu jiný, a přesto takový, jak ho mají fanoušci rádi. Nečekejte retro, ale překvapivě mnoho písňových nálad, výrazné melodie a pečlivě vystavěné refrény, dar emotivního sdělení v osobitém pěveckém projevu a obdivuhodný nadhled. A zralý Petr Kotvald se interpretací tolik stylově odlišných písní evidentně baví.

Je v tahu

(pozvánka na velký narozeninový koncert):

Zdroj: www.krajskelisty.cz