Petr Kotvald – Za úspěch zaplatil daň

21.7.2019 21:42 od Lenka V. v Press/Tisk

Popularitu neměl zadarmo. Byla to taková dřina a stres, že kvůli vředu na dvanácterníku málem zemřel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od malička nechtěl nic jiného než zpívat. Rodák ze Žatce chodil do „lidušky“ na klavír, navštěvoval ovšem i hodiny zpěvu. Zpíval v amatérských skupinách, ve dvaceti vyhrál jihlavský festival Mladá píseň, o rok později byl na Děčínské kotvě druhý. Přitom stihl odmaturovat na průmyslovce, a dokonce i vystudovat elektrotechniku na ČVUT, kde získal titul inženýr.

Dětství, jak se zdá, nebylo tak docela idylické. O Petra s bratrem se starala maminka, otec se doma příliš často nevyskytoval, byl vojákem z povolání a líbil se ženám. Kvůli tátovi se Petr trápil vlastně neustále. Krátce po rozvodu rodičů otce ještě ke všemu zavřeli. Když se z vězení po necelých čtyřech letech vrátil, těžce onemocněl a zemřel na leukemii.

Profesně se ovšem Petrovi začátkem osmdesátých let dařilo jako málokomu. Setkal se se skladatelem Karlem Vágnerem (77), který mu nabídl spolupráci se Stanislavem Hložkem (64) po boku Hany Zagorové (72). Duo Hložek-Kotvald se stalo populární téměř ze dne na den, vyprodávalo sály, jejich desky šly na dračku. Píseň Holky z naší školky se stala hitem. Ba co víc: stala se nejprodávanější československou nahrávkou všech dob na gramofonových deskách. S Hanou si slíbili lásku a věrnost před pětatřiceti lety.

Je to jedno z nejstabilnějších manželství tuzemského showbyznysu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spokojené manželství

„Pro mě je skutečná láska moje paní, kterou jsem potkal před spoustou let,“ říká Petr o své Haně. „Myslím si, že vstát a praštit dveřmi je takový moderní trend. Lidé by si ve vztahu neměli dělat naschvály, naopak vše dělat tak, aby to bylo na pohodu. Ale život takový není, takže občas musíme skousnout hořkou pilulku,“ říká zpěvák moudře.

Přitom tohle manželství nebyla zrovna procházka růžovým sadem, staly se i věci, přes které bylo nesmírně těžké se přenést. V roce 1986 Petr po téměř pětileté spolupráci opustil tým Hany Zagorové a Standy Hložka a vydal se na sólovou dráhu, v roce 2016 oslavil úctyhodných třicet let sólového zpívání.

Pracoval téměř bez oddechu a stejně jako se snažil být nejlepší ve své práci, chtěl být svědomitý a spolehlivý i doma. A hlavně nezanedbávat rodinu. V tomhle se svému otci podobat skutečně nechtěl. Se Stanislavem Hložkem, dřív kolegou a kamarádem, se odcizili.

„Nikdy jsem si nepotrpěl na manýry a nějak už ve svém věku nemám nervy ani čas na to, aby to bylo jinak,“ odpověděl Hložek na otázku, proč jsou vztahy mezi dřív blízkými přáteli na bodě mrazu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Málem to nepřežil

Období po roce 1989 zavedeným zpěvákům nepřálo, ubylo koncertů a Petr zažíval osobní i profesní krach. A pak mu na Slovensku praskl vřed na dvanáctníku. „Tehdy to byl hrozný stres,“ vzpomíná. „Delší dobu mi nebylo dobře, ale potřeboval jsem dotočit desku a pak hned odjet na Slovensko na šňůru. Přímo na jevišti se mi udělalo hrozně zle, praskl mi vřed na dvanácterníku.

Ten koncert jsem tehdy nedozpíval.“ Myslel si, že si odpočine v šatně a udělá se mu lépe, ve skutečnosti byl v ohrožení života. Jako zázrakem přežil, ale po této těžké břišní příhodě se ocitl dva roky mimo showbyznys. Ovšem tu skutečně největší bolest zpěvákovi způsobil syn Mikuláš (29). Proč se to stalo?

Vždyť Mikuláš měl všechno, na co si jen pomyslel, rodiče se mu věnovali, vzorně se o něho starali. Petr syna vysloveně zbožňoval, přál mu jen to nejlepší, chtěl, aby byl úspěšný. Třeba na něj ale vyvíjel přílišný tlak, kdoví.

Zpěvák neví, kdy to všechno začalo, i když o tom často přemýšlí.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mikuláš a Viktorie

Mikuláš byl odmala přecitlivělý. Když se blížila maturitní zkouška, děsilo ho to daleko víc než jeho vrstevníky. Zároveň ťukaly na dveře přijímací zkoušky na AMU. „Mikuláš namaloval několik výkresů jako práci pro přijímačky a někdo mu je tenkrát asi ukradl. Prostě se ztratily,“ říká Kotvald. Mladík se stresoval natolik, že u něho propukly těžké deprese, skončil na psychiatrii v Bohnicích.

Dlouhodobá léčba byla úspěšná, ale s depresemi bojuje syn interpreta hitu Mumuland dodnes. Dcera Viktorie (26) doprovází tatínka jako vokalistka. Kromě talentu po otci Viktorka zdědila také jeho oči a veselý úsměv. Uvidíme, zda se ještě prosadí stejně jako tatínek nějakým nadčasovým hitem.

Zdroj: www.nasehvezdy.cz

 

.