Šílené pracovní tempo a starost o rodinu přivedly Petra Kotvalda na pokraj smrti! Popularita mu přinesla zájem fanynek, ale také ztrátu soukromí!

11.5.2018 00:33 od Lenka V. v Press/Tisk

V 80. letech si Petr Kotvald (58) prožil období té pravé hvězdné slávy. Odešel v tom nejlepším a měl problémy, než se postavil na vlastní nohy. Podařilo se mu to, ale pak zasáhly nemoc i změna režimu.

Zpěvákem byl prý Petr už doslova od kolébky. Babička mu později říkala, že dříve zpíval než mluvil. To, co neuměl vyjádřit slovy, dával najevo broukáním a podle toho, o jaké písně šlo, rodiče poznali, jestli má smutnou nebo veselou náladu.

 

Holky z naší školky, Bílá královna – pamatujete si ještě jejich hity?

 

Nevěrný otec mu lhal do očí!

Dětství prožil Petr v rodině vojáka z povolání. Maminka byla celý život úřednicí, otec se k profesi profesionála v uniformě dostal tehdy, kdy mu na vojně bylo nabídnuto, aby zůstal na poddůstojnické škole. „Doma moc nebyl,“ vzpomínal Petr, „tím, že byl v armádě, tak často sloužil. Až po letech mi docházelo, že často sloužil nad rámec.“ Měl tím na mysli, že otec byl jak se říká, „na ženské“.

Plně to pochopil, když šel jednoho dne po chodníku a potkal tátu s jinou ženou. Pozdravil ho, ale otec přešel na jinou stranu a dělal, že ho nevidí. Nejvíc se Petra dotklo, když se ho pak doma na to setkání ptal a otec ho naprosto popřel, že prý to není pravda. Rodiče se nakonec po častých hádkách rozvedli. Pro budoucí život to Petra poznamenalo.

Dlouho pak uvažoval, jestli se vůbec má oženil. Nechtěl, aby prožíval další nefungující vztah. Otec pak do jeho života neblaze zasáhl ještě jednou, to bylo ale až v době, kdy si Petr užíval slávu.

 

Původně měli být jen Hančin doprovod.

 

Setkali se až při nahrávání

O tom, že má talent, přesvědčovala Petra jako školáka už paní učitelka. Upozorňovala ho jenom, že si trochu šlape na jazyk. Tuhle chybičku se mu podařilo odstranit a zanedlouho se stal hvězdou školních besídek. V patnácti letech začal jako ostatní kluci chodit na zábavy. Tam se potkal s místní kapelou Scarabeus a přidal s k nim.

Na jejich vystoupeních ale býval spíš hostem se svým vlastním půlhodinovým programem. Souběžně s tím Petr studoval, nejprve střední elektrotechnickou průmyslovku a později ČVUT. Ve dvaceti letech vyhrál hudební soutěž Mladá Jihlava. O rok později došlo k osudovému setkání s hudebníkem Karlem Vágnerem (76). Ten právě hledal dvojici mladíků, kteří by doprovázeli Hanu Zagorovou (71).

Jednoho, Stanislava Hložka (63), už měl. Před prvním natáčením v České televizi se s Hložkem neznali. Bylo to na Silvestra roku 1980 a Petr vlastně ani nevěděl, co má zpívat. Zeptal se na to Standy a ten mu odpověděl: „Je to jednoduché.

Hanka vždycky něco zazpívá a my to zopakujeme.“ Tak jednoduché to ale nebylo a natočená píseň se nakonec na Silvestra ani nevysílala.

 

Ve své ženě našel skvělou parťačku do života.

 

Musel se soudit o otcovství!

Petr a Standa se sešli znovu až v lednu, na zkouškách s kapelou. Brzy se ukázalo, že mají na víc, než jen na to, aby Hanu Zagorovou doplňovali. Definitivně se vše zlomilo s megahitem Holky z naší školky. Singlu s touto písničkou z roku 1983 se prodalo neuvěřitelných jeden a čtvrt milionů kusů. Jediné nespokojené ohlasy přicházely tehdy od dívek, které v písničce nenašly své jméno.

Petr se musel vyrovnávat s něčím, co do té doby neznal: s obrovskou popularitou. Mělo to pozitivní i negativní stránky, protože to kromě totální mánie fanynek znamenalo i ztrátu soukromí. „Tehdy to bylo všechno tak strašně rychlé. Samozřejmě, že si leccos pamatuji,“ vzpomínal zpěvák v jednom rozhovoru.

„Třeba jak na hotelovém pokoji odhrnu peřinu a tam leží nahá holka, nebo jak dostanu předvolání k soudu a tam se dozvím, že jsem zažalovaný o přiznání otcovství.

To mě tehdy dost vystrašilo.“ Po tomto zážitku prý fanynky nechal další roky na pokoji.

 

Petr s maminkou a bratrem Bohumilem

 

Napřed vězení, potom leukémie

V době, kdy byli se Standou na vrcholu popularity a navíc našel životní partnerku, vstoupil do jeho života znovu otec. Nebylo to nic příjemného. Po rozvodu rodičů skončil tatínek ve vězení. Jak k tomu došlo, vysvětloval Petr v televizním pořadu. Otec byl velitelem útvaru, spravujícího provoz letiště. O víkendech vypomáhal s vojáky načerno jiným velitelům na jejich soukromých stavbách.

Jeho osobní řidič si všechno zapisoval a když šel do civilu, tak ho udal. „Když tatínek onemocněl,“ vzpomínal zpěvák, „tak o tom vůbec nemluvil. Ale vím, že mu bylo těžko. Viděli jsme, jak se to strašně a rychle horší.“ Petr jezdil za otcem se svým synem.

Tátovu smrt pak nesl těžce, protože si s ním nestačil všechno vyříkat.

 

Muzikál Mamma Mia se nikdy neobešel bez velkého potlesku!

 

Všichni před ním zavírali dveře!

Rozhodnutí hudebně se osamostatnit zrálo v Petru Kotvaldovi delší dobu. Chtěl si dělat věci po svém. Už mu nestačilo být jen polovinou slavného dua a doprovázet Zlatou slavici. „Princip byl v tom, že pro mě byli staří. Já jsem chtěl dělat moderní, současnou hudbu,“ vysvětloval. Po téměř pěti letech spolupráce se vydal vlastní cestou, i když věděl, že to bude mít složité.

Jeho parťák Standa Hložek se to dozvěděl až s několikadenním zpožděním. „Petr je tvrdá palice, a když něco řekne, už to nikdy nevezme zpátky,“ bylo mu jasné. Deset let pak spolu bývalá hudební dvojice nepromluvila ani slovo. Petra přitom od samostatné cesty hodně lidí zrazovalo. „Dokonce mi telefonovali lidé z branže a vážně mi domlouvali, abych si to rozmyslel,“ vzpomínal.

„Že jsem umělecky mrtvý, sám o sobě nula a jen díky týmu Karla Vágnera mám šanci. A co se týče fanoušků, tak polovina byla zvědavá, co teď budu dělat, a polovina mě proklínala, že jsem rozložil oblíbené duo, které milovali.“ Bylo to nakonec ještě těžší, než čekal. Najednou se před ním začaly zavírat dveře, které předtím byly otevřené, ať už se jednalo o televizi nebo o nahrávací studia.

Nezbývalo, než obrátit se na dalšího vlivného muže tehdejšího hudebního průmyslu, skladatele a kapelníka Ladislava Štaidla (73).

A ten opravdu Petrovi pomohl.

Do nemocnice přišel na poslední chvíli!

Petrovi se dařilo u mikrofonu i doma, ale platil za to velkou daň svému zdraví. Chtěl být dokonalý v hudbě a současně dělat maximum i pro rodinu. Jeho žena viděla, že je ve strašném stresu. Občas si stěžoval na nevolnost, na bolesti žaludku. Zlom nastal v roce 1989 se změnou režimu. Dosavadní populární hvězdy byly odsunuty na vedlejší kolej. Najednou o ně nebyl takový zájem.

Nehráli je v rádiu, lidé nechodili na koncerty. Tehdy Petra nahromaděný stres přivedl na pokraj smrti. Petr natočil album a jel na Slovensko koncertovat. Přímo na jevišti mu praskl vřed na dvanácterníku. „Takže já jsem ten koncert nedozpíval,“ popisoval v televizním pořadu.

„Myslel jsem, že se dám v šatně nějak do kupy, ale bylo jasné, že to nezvládnu.“ Po příjezdu domů říkal ženě, že má asi chřipku. Jako zázrakem přežil dva dny doma, ale pak už musel do nemocnice, kam se dostal na poslední chvíli. Rok poté, co mu lékaři zachránili život, skoro nefungoval. Bylo mu neustále špatně.

Po dalším roce se dokázal vrátit do showbyznysu, postavil novou kapelu a podařilo se mu znovu vrátit na špičku.

 

Zazpíval si i s Leonou Machálkovou.

 

Znovu s Hložkem? Jen při zvláštních příležitostech!

Se Standou Hložkem se znovu Petr začal setkávat i na pódiu až od poloviny 90.let. Standa by býval nebyl proti společným koncertům, ale jeho bývalý kolega o ně neprojevoval zájem. Společně vystoupili až u příležitosti dvacátého výroční vzniku písničky Holky z naší školky. A v roce 2009 došlo dokonce k obnovení původního tria i s Hanou Zagorovou, když se slavily narozeniny jednoho rádia.

„Vystoupení sledovalo dvanáct tisíc diváků.

Lidé tam stáli v obrovském lijáku a nás to nakoplo,“ přiznali Petr i Standa.

 

Syn měl velké psychické problémy!

Velké starosti si Petr prožil se svým synem. Ten si prošel vážnými psychickými problémy, když ho drtil tlak, spojený s maturitou a s tím, že se hlásil na Akademii výtvarných umění. Protože měl malířský talent, na vytouženou školu se připravoval celý rok a namaloval spoustu výkresů. Jenže krátce před zkouškami se záhadným způsobem ztratily – možná je někdo odcizil.

Petrův syn se zhroutil a musel strávit nějaký čas v bohnické léčebně.

Dostal se z toho, ale stejně ho toto zhroucení poznamenalo na celý život. 

Zdroj: nasehvezdy.cz

Článek vyšel v tištěné podobě v časopise Můj čas na kafíčko č.18