Zpěvák Petr Kotvald: Byl jsem okouzlen tím, co se o svém zraku můžu všechno dozvědět!

13.3.2014 05:12 od Lenka V. v Press/Tisk

Moje první zkušenost s klinikou Lexum byla vlastně jenom zprostředkovaná. Kamarádka kdysi na této klinice prodělala, tehdy revoluční, korekci oční vady laserovou operací. Byl jsem tak nadšený, že jsem hned šel, jako pacient „z ulice“, na vstupní vyšetření.

Fascinovala mě nejenom rychlost a profesionalita týmu, dozvěděl jsem se především spoustu, do té doby netušených detailů, o svém zraku. Třeba, že by mé slzné kanálky mohly slzet víc nebo to, že astigmatismus není jen exoticky znějící slovo, ale vada, která se týká také jednoho z mých očí. A 3D obraz svých očí mám dokonce dodnes na nástěnce nad psacím stolem. 

Dostalo se mi tehdy od paní primářky Zapletalové díky konzultaci několika skvělých rad a taky možnost výběru. Korekci vady laserem mi diagnostikovala jako oprávněnou a smysluplnou ovšem s tím, že si já sám mám zvolit, zda chci bez brýlí vidět na blízko či dálku a brýlemi budu korigovat opak, anebo zda si vyberu „monovision“. Tedy vidění jedním okem na blízko, druhým na dálku. Tuto variantu jsem nakonec, po pečlivém zkoušení prostřednictvím korekcí očních čoček, téměř upřednostnil, pokud bych při ní neustále nebojoval s neostrým viděním střední vzdálenosti. Pamatuji si na větu paní primářky. Rozhodněte se, ale spěchat zatím nemusíte. „Náš obor a jeho možnosti jdou s léty rychle dopředu,“ říkala. A já s odstupem pěti let od našeho rozhovoru dodávám, stejně jako moje vetchozrakost, paní primářko … Znovu jsem teď před pár dny, vlastně v rámci prevence, prošel kolečkem vstupních vyšetření a znovu jsem byl okouzlen tím, co se o sobě (tedy o svých očích) můžu obratem dozvědět. A znovu jsem dostal na výběr. Já už si vybral, paní primářko. Já byl celý život „ostrozrak“ a ztráta samozřejmého vidění detailů a struktur, vlivem vetchozrakosti, mě začala znervózňovat už před lety, s jejími prvními náznaky. Trifokální čočky mi vyřeší ostření na blízko, dálku a konečně i na střední vzdálenost… Jak se bude blížit termín mého zákroku v Lexum, tak se zase ozvu a rád se s vámi podělím o své zkušenosti.