Petr Kotvald: ‘Zpívající náměstí je neskromně povznášející’

18.11.2012 16:54 od Lenka V. v Press/Tisk

Na koncertní turné se před vánočními svátky pravidelně vydává také Petr Kotvald. Ačkoliv jeho adventní program připomíná běh na dlouhou trať, bude také hostem tradiční akce Deníku Česko zpívá koledy: s námi a s našimi čtenáři a příznivci bude zpívat 12. prosince na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.

Chystáte tradiční vánoční turné, které bude mít také dvě zastávky ve východních Čechách. Jaký repertoár jste nachystal?

Máte pravdu. A napadá mě, že své úplně první vánoční koncerty jsem odzpíval v roce 2002 právě ve východních Čechách: v Lanškrouně a ve Smiřicích. První vánoční koncert vznikl tehdy jako logická reakce na vydání vánočního alba. Mě by tenkrát ani nenapadlo, že založím novou tradici. A vidíte, koncertem ve smiřické zámecké kapli Zjevení Páně zahajujeme turné i letos: 1. prosince, přesně po deseti letech. Pak se přesuneme do Mělníka a do Chomutova. Zpět do východních Čech dorazím 13. prosince na koncert do Studia Beseda v Hradci Králové. Na obou místech se mnou budou zpívat i děti – ve Smiřicích pěvecký sbor mateřských škol 
a v Hradci sbor Jitříčko. Základ repertoáru turné tvoří písničky z mého vánočního alba, mezi nimi i už zlidovělá Vánoce hrajou glórijá, Vánoce přicházejí, novinka Dál sníh padá nebo duchovní Santo a Půlnoční. A také pop-šansony, které nejsou vánočními skladbami, ale svými texty se do atmosféry adventu hodí dokonale. Na turné mě budou doprovázet klavíristka Alena Grillová a smyčcové kvarteto. 

Zmínil jste svůj prosincový koncert v hradeckém Studiu Beseda. Tady jste od jara jako doma – jste součástí inscenace Davida Drábka Koule, která má neuvěřitelný úspěch. Je na dlouho dopředu vyprodáno a jezdí sem lidé z celé republiky. Co tomu úspěchu říkáte?

Je pravda, že jsem v Hradci díky tomu od května poměrně často. Možností být součástí Koule jsem od počátku naprosto nadšený. Jsem za to autorům i hercům nesmírně vděčný. Jsem tam za Petra Kotvalda. To, co mělo být takříkajíc zpestřením mého jídelníčku a jen fórem autorů pro premiéru, se stalo pravidlem a pevnou součástí mých dní. Představení, v němž excelují Pavla Tomicová, Jirka Zapletal a další skvělí hradečtí herci si užívám a připadám si trochu jako abonent divadla. Jsem jejich zarytý fanda. 

Máte v předvánočním koncertování vůbec čas myslet na rodinné Vánoce u Kotvaldů?

Advent trávím tradičně na jevištích a na Vánoce samozřejmě budu doma. Tedy hned po poslední předvánoční Kouli 22. prosince, která se hraje v Havlíčkově Brodě. Na tu pojedu rovnou z dvoudenního natáčení videoklipu. Pak už na mě bude doma čekat stromek, kapr a všechny ty vánoční povinnosti, ale to zvládám v pohodě. A na Štěpána už zpívám v Jihlavě 
a další den v Kutné Hoře. 

Než dojde na Štědrý večer, budete ještě hostem akce Deníku Česko zpívá koledy. Těšíte se na zaplněné Pernštýnské náměstí 
v Pardubicích?

Bude to 12. prosince a těším se moc. Zpívávám v divadlech, kostelech i kaplích. Ale věřte, že pocit ze společně znějícího chóru …aleluja glórijá… složeného z několika tisícovek diváků na náměstích, bývá neskromně povznášející. 

Znají vaše děti koledy?

Ještě aby ne. Pod stromkem jsme je ale zpívávali, jen když byly děti úplně maličké. 

Úplně nejbližší příležitost potkat vás budou mít vaši východočeští fanoušci už zítra odpoledne, při vaší autogramiádě.

Sobotní odpoledne od třinácti do sedmnácti hodin strávím v obchodní zóně na Rašínově třídě mezi Hradcem a Pardubicemi, v prodejně Homeart. Vedle autogramiády jsem pro svoje posluchače připravil několik vánočních dárků a také možnost koupit si s předstihem vstupenky na moje prosincové koncerty ve Smiřicích a v Hradci Králové.

Autor: Ivana Fričová, Hradecký deník

Stálice na českém hudebním nebi - zpěvák Petr Kotvald.

Stálice na českém hudebním nebi – zpěvák Petr Kotvald.
Autor: archiv Petra Kotvalda

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>