Archiv 1993 – 1998

15.8.1998 16:47 od Lenka V. v Archiv, Fotogalerie

V září 1993 Petrovi vychází nová deska s názvem Dívej se… , událostí číslo jedna je ale v rodině Kotvaldových narození dcery Viktorky. To již bydlí Petr se svou rodinou na okraji Prahy v Řeporyjích (před tím mu byly domovem Vinohrady). V polovině devedesátých let Kotvaldovým přibývá další člen do rodiny – baset Ludva, který se rázem stává miláčkem a částečně i hlavou rodiny.

Portrétové fotografie z období let 1993 – 1998 začíná v této galerii promo fotkami k albu Dívej se. Jejich autorem je Robert Vano, světoznámý fotograf, kterého Petr zmiňuje i ve své písni Easy come, Easy go. Ta ale vychází až o tři roky později na CD MCMXCVI. To už zdobí Petra opět nová image – jeho dvorním kadeřníkem se stává Franta Brabec a začáná se tak období odvážných vlasových experimentů.

Dívej se, tyrkys a lásku v očích mám – tak se jmenoval koncertní program v roce 1994, který spojoval vydání dvou alb Petra Kotvalda – novinkového Dívej se (1993) a sampleru pomalých písní Tyrkys a lásku v očích mám (1995). Po Lucerně, kterou Petr vyprodával nejen po boku Hanky Zagorové a Standy Hložka, ale i za dob své sólové kariéry, si vyzkoušel jaké to je koncertovat v novém Kongresovém centru. Za dva roky poté – na podzim 1996 zde startuje turné s názvem 3 000. koncert. Ano, zhruba tolik koncertů již má Petr v té době za sebou a to i přesto, že koncertní činnost byla po roku 1993 velmi řídká. Petr se spíše věnoval svému komornějšímu projektu s popšansonovými baladami a Trik jej doprovázel jen vyjímečně. V roce 1995 se Hana Zagorová opět vrátila po krátké odmlce ke zpívání a na natáčení svého alba Maluj zase obrázky pozvala i své dávné kolegy Petra a Standu. Pro pár koncertů se tak obnovilo legendární spojení trojlístku K+H+Z a u fanoušků sklízelo aplaus. Petr vystupoval také jako host různých diskoték, Miss a pomalu se stávaly tradicí jeho vánočně laděné koncerty se směsí vánočních písní, i skladeb „z druhého břehu“.

Jestliže byl Petr někdy nazýván zpěvákem romantických písní, tak proto toto období devadesátých let to platí dvojnásob. Neverending milovník Petr Kotvald – tak se dá při hlubším prostudování textů jeho písní, zpěvák označit. V roce 1995 tuto roli potvrzuje sampler pomalých písní „pro smutné a zamilované“, ale tou skutečnou korunou se směsí melancholických nálad je až album Pan zpěvák, které světlo světa spatřuje o dva roky později.

Své fanoušky Petr neztrácel ani v dobách, kdy se poslouchačská veřejnost sytila zahraniční muzikou, která zde v dobách socialistického Československa byla téměř tabu. Určitý odliv popularity ale Petr přesto pocíti, doby kdy za rok odjezidl s Trikem 300 koncertů byly ta tam.

Koncert v Lucerně na podzim 1998, na kterém Petr zpíval se Standou. Série koncertů se jmenovala „Naposledy“, měla to být jakási rozlučka, kterou byli svým fanouškům Petr se Standou dlužni.

Text: F. Bílek


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>