Archiv 1986 – 1989

11.8.1986 15:07 od Lenka V. v Archiv, Fotogalerie

V březnu 1986 odchází Petr z Orchestru Karla Vágnera a transformuje stávající art-rockovou skupinu Index Y v Trik, který se postupem let prosazuje více a více v československé pop-music Na své cestě vzhůru se zpěvák obklopí znamenitým autorem většiny jeho textů – Pavlem Cmíralem a neméně zdatným hitmakerem Jindřichem Parmou.

První koncertní program skupiny Trik se jmenoval jednoduše PETR KOTVALD A TRIK 1986 a byly v něm představeny nové písně, které se později staly hity. Připomeňme například první singl – Kouzelnice, který stál u zrodu názvu kapely.V písni se zpívá – zkoušíš první trik – a tak, když se hledal nový název pro Index Y, bylo pojmenování na bíledni.

S Trikem vystupuje jako host programu i Hanka Křížková a s Petrem zpívá Linku nesmělých, Technické muzeum Praha a také skladbu My jsme dva případi (na své LP jí pod názvem Klub třídních komiků nazpívala Heidi).

U fanošků si Petr získává čím dál tím větší přízeň, ale dlouho trvá, než ho oni, i široká divácká veřejnost, včetně kritiky, začne brát jinak, než jen jako půlku dua Kotvald + Hložek. I s vystupováním v televizi má Petr problémy – kvůli své výstřední image je častokrát z vysílání vystřižen, v tehdejším socialistickém Československu tehdy nikdo nesměl vyčnívat z řady. Na jaře 1988 vychází dlouho očekávané první sólové album – dostává název Přísně soukromá sci-fi.

Přísně soukromá sci-fi – to je i název druhého koncertního programu Petra Kotvalda a skupiny Trik. V té době už má Petr na svém kontě svůj první velký diskotékový hit – Je v tahu. Jedna koncertní šňůra střídá druhou a Petr se cítí na jevišti šťastně a spokojeně – konečně je sám za sebe. Přichází i první velké úspěchy – publikum jej začíná vnímat jako převážně diskotékového zpěváka a v roce 1988 se dalším mimořádným hitem stává Gejzír. Petr je tou dobou králem diskoték a připravuje další sólové album.

V roce 1989 Petr pokračuje v hektických koncertních šňůrách a zároveň točí nové album. Je také často viděn v televizních pořadech, kde zpívá své hity. Na jaře ho však potkává nepřijemná zdravotní komplikace, která na čas zastaví tyto aktivity. Veřejnost se však téměř nic nedozví a o rok později se v prodejnách gramodesek objevuje po řadě singlů Petrova LP Gejzír, která je prošpikovaná řadou budoucích hitů, z nichž některé jsou doslova nadčasové.

Text: F. Bílek


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>